Ten Rengine Göre Saç Rengi Nasıl Seçilir?

Ten rengine göre saç rengi nasıl seçilir ve saç boyarken nelere dikkat etmek gerekir sorularıyla kafası karışanlar için harika bir yazı hazırladık! Saçımızı boyama nedenlerimiz farklı; ya saçımızdaki beyazları kapatmak ya da dış görünüşümüzde bir değişiklik yapmak. Ama ikisinde de amacımız daha güzel görünmek. Peki güzel görünmek için seçtiğiniz saç boyası rengi aynı zamanda teninize de uygun mu? Ten renklerine göre seçmeniz gereken boya renklerini yazımızda bulabilirsiniz.

Ten Rengine Göre Saç Boyası Renkleri:
Esmer Tenliler İçin Saç Renkleri: Esmer tenli insanların çok açık renkleri kullanaması görüntülerine olumsuz olarak yansıyabilir ve yapay görünür. Çünkü açık renkler beyaz ve buğday gibi daha açık tenli kişilere daha çok yakışır. Esmerlere kahve tonları güzel gider. Eğer saça hareket katmak isteniyorsa saça, saç renginin en fazla 2  ton açığı olacak şekilde gölge yapıp ışıltılı olması sağlanabilir. 
Buğday Tenliler İçin Saç Renkleri: Buğday tenliler saç rengi seçme konusunda en şanslı kişilerdendir.  Buğday tenliler açıktan koyuya bir çok rengi uygulayabilirler. Son zamanların moda renkleri arasında karamel olmasına rağmen buğday tenlilerin bu renk yerine daha açık tonlar ya da koyu tonlar kullanılabilir. Bu ten rengine sahip kişilerde siyah, koyu kahve, kızıl, açık kahve rengi, dore sarı gibi renkler çok güzel duracaktır.
Açık Tenliler İçin Saç Renkleri: Açık ten rengi olanlar çok koyu renkleri kullanmamalıdır. Aksi takdirde bu renkler, beyaz tenli kişilerde yüzü hasta, solgun ve kimi zaman özensiz gösterebilir. Koyu renklerin yerine açık sarıları, küllü sarı renkleri tercih etmelidirler. 
Saç Boyanırken Nelere Dikkat Edilmelidir? 
Saç boyamak karşıdan kolay bir işlem gibi görünse de, sonuçta içinde kimyasal bir maddeyleri barındırdığı için dikkatlice yapılmalıdır. 
  • Açık renkli saçları boyamak oldukça zordur. Bu sebeple saçınızı kesinlikle evde boyamayın ve sadece güvendiğiniz bir kuaförde boyatın.
  • Saçların boyanması sırasında çok temiz olmamasına dikkat edin.aksi takdirde saç diplerinde yanmalar ve kaşınmalar olabilir. Bu şekilde saç diplerinizin daha az zarar gördüğünü fark edersiniz.
  •  Saç boyarken mutlaka eldiven kullanın. Boyanın içindeki çeşitli kimyasallar cilde zarar verir. Bu sebeple eldiven takın ve alın, kulak ve özellikle göz çevresi bölgelerine de fazla boya bulaştırmamaya dikkat edin.