Hangi sporda kaç kalori yakıyoruz?

Size uygun sporların kaç kalori yaktığını biliyor muydunuz? Biz sizin için listeledik.

1- Tenis 30 dk: 300 kalori

1- Tenis 30 dk: 300 kalori

Tenis, vücuttaki yağların yakılmasını sağlar ve enerjinizi arttırır. Vücuda alınan oksijenin kaslar tarafından verimli olarak kullanılmasını sağlar. Vücut koordinasyonunu geliştirir. Dinamik bir denge kazandırır.


2- Bisiklet sürmek 30 dk: 400 kalori

2- Bisiklet sürmek 30 dk: 400 kalori

Bisiklet genel bir fiziksel egzersizdir. Bütün kaslarınızı güçlendirmeye yardımcı olur. Ayrıca bisiklet sürmek kalbe iyi gelir, enerjinizi arttırır, stresinizi azaltır, diyabeti kontrol edebilir.


3- İp atlamak 30 dk: 250 kalori

3- İp atlamak 30 dk: 250 kalori

İp atlamak herkesin kolaylıkla yapabileceği bir spor. Peki hiç yararlarını düşündüz mü? İp atlamak, dolaşım sistemimize doğrudan yardımcı olur. Akciğer kapasitemizi arttırır. Toksinlerden kurtarırken aynı zamanda stresi azaltır.


4- Boks 30 dk : 325 kalori

4- Boks 30 dk : 325 kalori

Eğer boksa ilginiz varsa size biraz faydalarından bahsedelim. Boks, kas kütlesini ve vücut direncinizi arttıran bir özelliğe sahip. Boks yapan kişiler, kendini savunma becerisi kazanırken, aerobik kapasitesi de artar. Boks, kemik gelişiminde de oldukça etkili olurken aynı zamanda hızlı ve çevik olmayı da sağlar.


5- Koşu 30 dk: 450 kalori

5- Koşu 30 dk: 450 kalori

Yapılan yeni bir araştırmaya göre yavaş ya da seyrek koşsalar, hatta sigara içseler, alkol kullansalar veya kilolu olsalar bile koşucuların, koşu yapmayanlara kıyasla ortalama 3 yıl daha fazla yaşadığı bulundu. Ayrıca koşu yapmak, kalp ve solunumla ilgili antreman yapmayı da sağlamış oluyor.


6- Yüzme 30 dk: 360 kalori

6- Yüzme 30 dk: 360 kalori

Yüzmenin faydasını saymakla bitmez ve eğer uzun süre kas ve eklem sorunu yaşıyorsanız o halde muhkakkak yüzmey denemelisiniz. Yüzme, kilo kontrolünü sağlamakla birlikte kalp sağlığını destekler, kolestrol seviyesini dengeler, beynin oksijen alımını arttırır, genel kan dolaşımını iyileştirir ve eklem dokularda ağrı, rahatsızlıkları engeller.


7- Dans 30 dk: 250-300 kalori

7- Dans 30 dk: 250-300 kalori

Dans etmek, eğlenceli olmasının yanı sıra sağlığınız içinde çok yararlı. Esnekliğinizi, dayanıklılığınızı ve gücünüzü arttırır. Kasları bedenin kendi ağırlığına dayanmaya zorlayarak daha güçlü olmanızı sağlar. Ayrıca mutlu hissetmenize yardımcı olur. Stres ve depresyonu ortadan kaldırır.


8- Basketbol 30 dk: 288 kalori

8- Basketbol 30 dk: 288 kalori

Basketbolu hep boy uzatıcı spor dalı diye tanıdık, bildik. Fakat boy uzatmanın dışında birçok fayda sağlıyor. Basketbol, solunum hastalıklarında oldukça etkili. Yorgunluğu alarak dinç hissetmenizi sağlıyor. Oksijen seviyenizi yükseltiyor. Enerji vererek hareketlilik sağlıyor. Kemiklerin güçlenmesini ve kaslarınkandan oksijen çıkarmasına destek veriyor.