Fön Makinesi İle Saç Kurutma Makinesi Farkı Nedir?

Fön makinesi ve saç kurutma makinesi arasındaki farkı merak edenler için yararlı bir haber hazırladık. Saç kurutma makinesi ile fön çekilir mi diyorsanız, hemen sizin için hazırladığımız saç bakımı konusunda oldukça önemli olan saç kurutma ve fön makinesi farklarının yer aldığı haberimize geçelim.Fon makinesi ile saç kurutma makinesi arasında ne fark var? 


Fön makinesi ile saç kurutma makinesi arasındaki farklar neler sorusunu sorduğumuzda aslında çoğumuzun bu saç bakımı için oldukça önemli olan bu iki saç şekillendirici aletin aynı olduğunu düşündüğümüz ortaya çıkıyor. Ancak sandığınız gibi ikisi de aynı işe yaramıyor!

Saç kurutma makinesi; genellikle günlük olarak evlerde kullanılır ve sıcak hava üfleme özelliği sayesinde saçları kurutma görevini yerine getirir. Oysa ki;

Fön makinesi; saç kurutma makinesi gibi sıcak hava üflerken, saçı kurutur ve bu esnada saça şekil verme özelliğine de sahiptir.

Saç kurutma makinelerinin görünüşü; ağız kısmı geniş, motor devir hızı düşük seviyededir.
Fön makinelerinde ise hava çıkışı dardır ve hava hızı artmaya başlar. Hızlı hava içindeki kuvvetli rezistansta oldukça sıcak bir hava oluşturur ve dışarı üfler. Bu çok sıcak hava, saça şekil vermeyi kolaylaştırmayı sağlar.Kullandığınız fön makineleri ile ilgili olarak nelere dikkat etmeniz gerekir?
  • Saçınıza şekil vermek için fön makineniz 2000 Watt ve üzeri olmalıdır. 
  • 'Fön makinesinin fiyatı ne kadar yüksekse, kalitesi o kadar yüksektir' diye düşünmeyin. 
  • Saç yapınız nasıl ise ona uygun fön makinesi alın. Örneğin kalın ve karışık saçlar için 2500 Watt gerekirken, ince ve kısa saçlar için 2000-2300 Watt yeterli olacaktır. 
  • En yüksek güce sahip fön makinesi 2500 Watt olan makinelerdir. Fön makinesinin üzerinde yazan diğer rakamlar genellikle ürünün model adı ya da seri no anlamına gelmektedir. 
  • Fön makinesinin araştırıp kaliteli olanını satın alırsanız, alacağınız sonuç da bir o kadar iyi olacaktır. 
  • Fön makinelerinin kablo uzunluğu da ayrı bir önem taşıryor. Eğer makine profesyonel bir fön makinesi ise, kablu uzunluğu ürün de dahil olmak üzere 3 metredir. 
  • Profesyonel fön makinelerinde 2 tane ağızlık bulunur. Bunlardan biri uzun, diğeri ise kısadır.