Ceviz Yaprağının Öyle Yararları Varki, Pek Çoğunu İlk Kez Duyacaksınız!

Ceviz ağacından toplanan ceviz yaprağının muhtemelen daha önce duymadığınız şahane faydalarını ve şifalı tariflerini sizin için derledik.

1. Ceviz yaprağı

1. Ceviz yaprağı

Ceviz ağacının yapraklarından toplanan bir yaprak türü olan ceviz yaprağı, eski zamanlardan bu yana pek çok rahatsızlığın giderilmesinde şifa niyetine kullanılıyor. Ceviz ağacı daha yapraklanmaya başlamadan önce mayıs ayında çiçek verir.


2. İşte ceviz yaprağının faydaları:

2. İşte ceviz yaprağının faydaları:

Ceviz yaprağının başlıca özelliği vücudumuzdaki toksinleri atmasıdır. Ceviz yaprağı çayı düzenli şekilde içildiği takdirde vücuttaki mikropları, bakterileri ve toksinleri vücuttan atmakta katkı sağlar. Bağırsaktaki kurtları önler. Pek çok kanser türünde alternatif tıp desteği olarak kullanılır.


3. Ceviz yaprağının saça faydaları:

3. Ceviz yaprağının saça faydaları:

Ceviz yapraklarını püre haline getirip, şampuanınızın içine katın ve saçınızı şampuanlayın. Saçlarınız eskisinden çok daha parlak ve canlı görünecektir.


4. Ceviz yaprağının cilde faydaları:

4. Ceviz yaprağının cilde faydaları:

Ceviz yaprağını cilde uygulamak için, yarım litre su ile 20 gr kurutulmuş ceviz yaprağını kullanın. Kaynar suyun sıcaklığı 50-60 derecede olmalıdır. Yarım litre suyun içerisine ceviz yapraklarını küçük küçük bölüp atın ve ağzını kapatıp kullanmadan önce 1 saat kadar bekletin.


5. Nasıl kullanılır?

5. Nasıl kullanılır?

Sabah ve akşam olmak üzere günde 2-3 kere kullanmanız mümkün. Bir pamuk yardımı alarak yüzünüze kompres yapın. Bu sayede cildinizde olan sivilceler ve sivilce izleri yok olacaktır.


Ceviz yaprağı çayı nasıl yapılır? Faydaları nelerdir?

Ceviz yaprağı çayı nasıl yapılır? Faydaları nelerdir?

Yarım veya bir tatlı kaşığı ince şekilde kıydığınız ceviz yaprağını, 1 su bardağı ölçeğindeki kaynar su ile beraber haşlayın. 5 dakika süresince demlendirilen su ve yaprak, demlemeden sonra süzülür. Hazırlanan çay gün boyunca 1 ya da 2 bardak olacak şekilde yudum yudum içilir.
Ceviz yaprağı çayının faydaları ise şöyledir: Bağırsak parazitlerinin oluşmasını önler, bu sayede tıpkı bir müshil yerini tutar. Romatizmaya ve damla (gut) hastalığına iyi gelir. Kan şekerini düşürmeye katkı sağlar. C vitamini takviyesi yapar, güçlü bir C vitamini deposudur.