Bir haftalık yemeği tek seferde yapın

Bırakın çalışan kadınları ev hanımlarının bile her gün kendine sorduğu sorudur ‘akşama ne yemek yapsak’ benim gibi çalışan kadınlar için belki çok daha kritik çünkü eve gidilecek yemek hazırlanacak pişecek sofra hazırlanacak vs vs tabi ne pişireceğinizi bulduysanız, belki bu sorundan Bütün haftanın yemeklerini tek seferde yaparak kurtulabilirsiniz..

Akşama ne yapsak?

Akşama ne yapsak?

Ben iki haftadır, haftanın bir günü akşamı yemek yapmaya ayırıyorum yani dolapta pişecek ne varsa haftalık olarak hazırlayıp dondurucuya koyuyorum patlıcan yemeği, kabak dolması, sebzeli et sote, taze fasülye, nohut, börek hiç fark etmez.. her şey dolaba giriyor.


Yani dolabın kapağını açtığınızda sizi çeşit çeşit yemekler bekliyor tercih edileni akşamdan seçeceğiniz yemeği belirleyip dolabın alt rafına koymak akşam gelince de pişirmek ama unutursanız mikrodalgada çözdürebilir ya da yemek uygunsa direk ocağa koyup yavaş yavaş çözdürebilirsiniz.


Buzluktan yemek tüketirken dikkat..

Buzluktan yemek tüketirken dikkat..

Beslenme uzmanları buzdolabında alt raflarda çözdürmeyi öneriyor, olmadı mikoradalga ya da çabucak ısısını yükseltecek yöntemler öneriyorlar yani donmuş gıda oda ısısında çözülmeyecek.


Bu hafta buzluğa hazır yemek olarak

Bu hafta buzluğa hazır yemek olarak

Taze Fasülye Bulgurlu Kabak ( karışık sebzeli) Biber Kavurması Patlıcan yemeği ve her zaman kullanılabilecek, haşlanmış nohut ve kuru fasülye ve yeşil mercimek koydum. Ayrıca pazardan gelince çabucak bozulan dereotu ve maydonuzu da ayıklayıp yıkayıp poşet ve pet şişe içinde yine dolapta yerlerini aldı.


Türk tencere yemeklerinin çoğu sulu tabi sulu sulu eklenmiyor dolaba ben yemekleri temek olarak şu şekilde hazırlıyorum.mesela; taze fasülye yıkanır ayıklanır, tencereye az yağ eklenir, soğanlar ince ince doğranır ve taze fasülyeler atılır rengi dönene kadar kapaklı olarak düşük ısıda pişirilir. Üzerine domates doğranır salça atılır ve bir kaç dakika daha pişirilir..


işte bu aşamada kaynarlığı gidince poşete koyup dolaba kaldırıyorum peki çözdürmesi.. donmuş taze fasülye akşam yatmadan dolabın alt gözüne konmuştur yemek yapılacağı zaman tencereye boşaltılır üzerine aynı hizada kaynar su ve tuz eklenir pişirilir.. gibi.. patlıcan kabak ve pek çok sebze ve yemeği bu şekilde hazırlanıyor .. yani ” öldürme” tekniği ile yemekler pişiyor


Nohut, mercimek, fasulye zaten çorbalara salatalara katılıyor ya da yemek olarak pişiriliyor onun için irili ufaklı poşetlerde hazırlandı haşlanmış buğday yok mesela çok sık kullanırım ama evde kalmamıştı.. Salçalı kanat için tavuklarınız ön pişirim yapıp dolaba atıp akşamdan yine alt rafa koyup gelince hemen ocağa koyup salça sosunu üstüne döküp pişirebilirsiniz.. yaprak sarabilirsiniz ki en muhteşemi bu eve görümceler eltiler vs geldi koyun önlerine yaprakları sarın beraber doğru poşetlere geldiklerinde afiyetle yerler :)) aklıma gelmeyen pek çok yemek tarifi hatta çorba için uygulanabilir..


Buzluktaki hazır yemekler çözdürülmediği sürece uzun süre saklanabilir, Acil yemekler için mikrodalgaların buz çözdürme ısısı harika bir çözümdür. Not: hangi tarif yapılırsa yapılsın, buzdolabı ve çözdürme kurallarına uymak gerekir, çözdürdüğünüz gıdayı tekrar asla dondurmayın