1 Yıl Boyunca Para Harcamadan Servet Biriktiren Kadın

Zorunlu olan ihtiyaçları dışında bir yıl boyunca para harcamayan ve böylece para biriktiren kadın, 1 yıl içinde tam bir servet sahibi oldu! Galerimizde hoşunuza gidebilecek resimlerin altında 1 yıl boyunca para harcamayarak servet biriktiren kadının hikayesini okuyabilirsiniz.

1. Michelle 1 yıl sürecek bir maceraya başlıyor..

1. Michelle 1 yıl sürecek bir maceraya başlıyor..

Michelle McGagh isimli kadın eskiden maaşını bir çoğumuz gibi kıtı kıtına yettiren, ay başını zor getiren biriydi. Sonunda canına tak ediyor ve 1 yıl sürecek bir maceraya başlıyor.
Deneyin ana fikri şu: 1 yıl boyunca zorunlu ihtiyaçlar dışında hiç para harcamamak. Bakın Michelle neler yaşıyor ve bir senenin sonunda neler oluyor...


2.

2. "Eskiden sadece daha çok para harcayarak daha fazla mutlu olabileceğimi sanıyordum"

Michelle şunları söylüyor: "Gerçekte ihtiyacım olmayan şeylere büyük paralar harcadığımı fark ettim: Barda geçirdiğim zamanlar, aldığım yeni ve güzel kıyafetler, dışarıda içtiğim kahveler...
Gördüğüm her reklamın tuzağına düşüyor ve sadece daha çok para harcayarak daha fazla mutlu olabileceğimi sanıyordum. Sonra kazandığım paranın avucumdan kayıp gitmesinden çok sıkıldım ve sadece zorunlu ihtiyaçlar dışında para harcamamaya karar verdim.
Giderlerim:
- Konut kredisi, sağlık sigortası, aileme verdiğim maddi destek, hayır kurumlarına bağış, internet ve cep telefonu. Tüm bunlar bana ayda 2 bin dolardan daha aza mal oldu.
- Gerekli olan güzellik ürünleri (şampuan, diş macunu, deodorant gibi); temizlik ürünleri ve yemek yapmak için gerekli malzemeler. Kocamla ben bunlara harcayacağımız parayı haftada 35 dolar olarak belirledik.
Geride bıraktıklarım:
- Eğlence giderleri: Sinema, bar ve restoranlar, dışarıdan alınan yemekler, kahveciler, tatil seyahatleri ve süpermarketten alınan abur cuburlar.
- Spor salonu giderleri.
- Yeni kıyafetler, parfüm, makyaj malzemeleri, kuaför hizmetleri.
- Toplu taşıma giderleri (otobüs, metro biletleri ve taksi ücretleri)."

2.

2. "Sadece evde kendi yaptığım yemekleri yedim. Önceden çok iyi yemek yaptığım söylenemezdi, şimdi ise oldukça iyiyim."

Michelle ekliyor: "Her yere bisikletle gitmeye başladım. İşe, toplantılara hep bisikletle gidiyordum. Hatta şehir dışına seyahatlerimi bile bisikletle yapıyordum.

Parkta piknik yapmaya başladım, tatile çadırla gidiyor, ücretsiz sergi ve konserleri kovalıyordum.
Evde sadece kendi yaptığım yemekleri yedim ve çikolatadan bile uzak durdum. Sporumu da evde yapmaya başladım, zaten her gün bisiklet sürmek benim için büyük bir egzersiz haline gelmişti.
Bu dönemde özellikle yiyeceklere en verimli şekilde para harcamayı öğrendim. Öğlen ve akşam yemeklerini önceden planlıyordum. Önceden çok iyi yemek yaptığım söylenemezdi, şimdi ise oldukça iyiyim. Kolay olduğunu söyleyemeceğim, özellikle hiç para harcamadan eski hayatımı yaşamaya çalıştığım o ilk aylar çok zordu. Ara sıra her şeyi bir kenara bırakıp kendimi bir alışveriş merkezinde kaybetmek, bir barda sarhoş olana kadar içmek ya da rüzgarlı bir günde bisiklet kullanmak yerine otobüse binmek istiyordum."

3.

3. "Bir şeyi çok iyi anladım: Her iyi vakit geçirmek istediğinizde cüzdanınızı çıkarmak zorunda değilsiniz"

"Birçok ücretsiz konser ve festivale gittim, gidebildiğim tüm parkları dolaştım, birçok sokak sporları etkinliğine katıldım ve şimdiye kadar gitmediğim kadar çok sergiye gittim. Bu deneyimin kötü yanları da oldu tabii. Yeni filmleri kaçırdım, arkadaşlarımla bir kafede buluşup oturmayı özledim. Kuaföre gitmediğim için saçlarım çığrından çıktı. Arkadaşlarımızın evine gittiğimizde elimiz boş gittiğimiz zamanlar çok oldu."


4.

4. "1 yıl içinde ise ilk başta imkansız gözüken şey gerçek oldu: 23 bin dolar biriktirdim ve ev kredimin bir kısmını ödedim"

"Bu nasıl bir mutluluktu, size anlatamam. Bundan önce bu yükü sırtımda 25 sene taşıyacağımı düşünüyordum, şimdi ise daha kısa sürede bunu başarabileceğimi biliyorum.
İnsanlar bana en çok "Alışverişi çok özleyeceksin" demişlerdi. Ama öyle olmadı. Daha önce büyük paralar harcadığım şık elbiseleri aslında istemediğimin farkına vardım. Düzgün bir kot, biraz parfüm ve saç kesimi ihtiyacım olan tek şeymiş.
Bir yıl süren bu deney sona erdiğinde ise alışveriş merkezlerine koşmadım. Bana bu süreçte destek olan aileme ve arkadaşlarıma birer bira ısmarladım ve dedemi görmek için İrlanda'ya uçak bileti aldım. Son bir yıldaki en büyük kazancım ise maceraya ve yeni insanlarla tanışmaya daha açık biri olmam oldu. Yeni olan her şeye kucak açmayı öğrendim. Ayrıca mutlu olmak için aslında ne kadar az şeye ihtiyacımız olduğunu..."
İşte Michelle'in müthiş deneyimi! Ne dersiniz siz de bu deneyi 1 yıl boyunca yapabilir misiniz?